INTERNÍ MENTORING – kurz DVPP
Tento 46 – ti hodinový vzdělávací cyklus zahrnuje následující moduly:
- Základní kurz mentorských dovedností
- Rozvoj hlasových kompetencí
- Pedagogika
Jedná se o ucelený, akreditovaný kurz. Účastníci postupně projdou všemi tematickými moduly a na konci obdrží osvědčení o absolvování.
Termíny a časy:
12. – 13. září 2014 pátek 14.00-17.15, sobota 8.30- 15.00 (Základní kurz mentorských dovedností)
V pátek 12. září proběhne kurz od 14.00 do 17.15 na KPG, Chodské nám. 1, v učebně CH207 (ateliér), v sobotu od 8.30 – 15.00 tamtéž.
24. – 25. října 2014 pátek 14.00-17.15, sobota 9.00- 14.45 (Základní kurz mentorských dovedností)
21. – 22. listopadu 2014 časy budou ještě s dostatečným předstihem upřesněny
16. – 17. ledna 2015 časy budou ještě s dostatečným předstihem upřesněny
Obsah jednotlivých tematických bloků, včetně lektorského zajištění a místa konání jsou uvedeny vždy pod krátkou anotací každého modulu.
I. Základní kurz mentorských dovedností
Vzdělávací akce představuje mentoring jako individuální typ podpory, který je založen na partnerském přístupu a spolupráci mentora a menteeho (učitele, kolegy). Mentoring je zcela orientován na podporu učitele, která vychází z učitelových potřeb, nikoli na kontrolu jeho práce. Umožňuje učitelům poznávat jiné přístupy, přináší expertízu a poučení, pomáhá překonávat problémy, získávat profesionální jistotu, hledat cesty, které budou mít co největší dopad na učení každého dítěte atp.
Cíle a obsah:
Hlavním smyslem je získat, procvičit či zdokonalit mentorské dovednosti účastníků, ale i prozkoumat širší souvislosti, které ovlivňují práci mentora.
Účastníci se seznámí se základy mentoringu (kolegiální podpory) ve vzdělávání, prakticky si vyzkouší některé techniky a metody mentorské podpory pedagogů, seznámí se jak se zkušenostmi realizace mentoringu v zahraničí, tak se zkušenostmi se zaváděním mentorské podpory na českých školách.
Kurz mentorských dovedností je koncipován jako výcvik, jehož součástí jsou konkrétní příklady, pedagogické situace a případové studie z praxe účastníků.
Součástí klíčové aktivity Interní mentoring (KA4) bude i průběžné sdílení a reflexe aktuálních zkušeností z mentorské praxe účastníků kurzu, využití těchto poznatků pro další plánování a zejména zavádění interní mentorské podpory do praxe MŠ.
Lektorky:
PhDr. Eva Lukavská, Ph.D., Mgr. Jana Šístková
Místo:
Plzeň, místo konání bude přihlášeným účastníkům ještě upřesněno
Celková časová dotace tohoto modulu je 20 hodin.
II. Rozvoj hlasových kompetencí
Cílem tohoto modulu bude zejména rozvoj komunikační kompetence v oblasti hlasové a mluvní výchovy.
Hlavní tematické bloky:
- Hlasová výchova – teoretická východiska, terminologie, posouzení hlasových možností účastníků, hlasová hygiena. Tón hlasu jako významný paralingvistický prostředek.
- Mluvní výchova – prezentace a praktická artikulační a mluvní cvičení, zaměřená i na expresivitu mluvního vyjádření.
- Dechová a rezonanční cvičení – prezentace a praktická cvičení, zaměřená na rozvoj expresivních možností hlasového vyjádření. Význam tónu hlasu pro kvalitu komunikace.
Lektorky:
Jiřina Marková Krystlíková, MUDr. Jitka Vydrová, Mgr. Regina Szymiková, Mgr. Pavla Sovová, PhD.
Místo:
Plzeň, místo konání bude přihlášeným účastníkům ještě upřesněno
Celková časová dotace tohoto modulu je 12 hodin.
III. Pedagogika
Cílem tohoto modulu bude prohloubení dosavadních znalostí o pojetí předškolního vzdělávání, jeho formách a metodách. Účastníci si osvojí principy efektivní komunikace, seznámí se s modelem profesních kompetencí učitele a s možnostmi jejich využití zejména při mentorské práci.
Předškolní pedagogika – osobnostně orientovaný model vzdělávání, principy práce dle RVP PV
- Metodika předškolního vzdělávání – současné metody a formy předškolního vzdělávání, prožitkové učení, práce s příběhem, dramatická výchova, sociální učení, ukázky dobré praxe
- Komunikace učitele MŠ – model komunikace učitele, zásady efektivní komunikace, aplikace těchto zásad v učitelské praxi, ukázky dobré praxe
- Profesní kompetence učitele MŠ – seznámení s modelem kompetencí učitele MŠ, sebereflexe jako důležitý nástroj učitele, mentoring jako cesta rozvoje profesních kompetencí učitele
- Základy andragogiky – specifika práce s učitelem, aktivizační metody práce, portfolio
Lektoři:
PhDr. Dagmar Čábalová, Mgr. Milan Podpera, Mgr. Pavla Sovová, PhD.
Místo:
Plzeň, místo konání bude přihlášeným účastníkům ještě upřesněno
Termíny a časy:
Celková časová dotace tohoto modulu je 14 hodin.
Po celou dobu všech vzdělávacích modulů bude zajištěna káva, čaj, vody atp. Z rozpočtu projektu bude účastníkům hrazeno též stravování a v případě potřeby i ubytování (viz přihláška). Cestovné je v režii účastníků.
Interní mentoring Garant: Mirka ŠkardováCena: zdarmaRozsah: 46 hodin Přihlásit se v tuto chvíli nelze |